Velencei maszk készítése
2006-ban az első farsangi bulinkra, úgy gondoltuk maszk nélkül nincs farsang.
Nagyon könnyen és egyszerűen elkészítettük a maszkokat.
szükséged lesz hozzá:
- Gipszes gézpólyára, amit a gyógyszertárakban lehet megvenni. Egy csomagban kettő tekercs van, 10 cm széles és 3 méter hosszú. Egy felnőtt maszkhoz bőven elég egy tekercs.
- Vazelinre (gyógyszertárból),
- akrilfestékre,
- ragasztóra,
- csillámporra, flitterre, strasszkőre,
- madártollra
- kalapgumira.
A tekercs gipszes gézt felvágjuk kb.: 5 cm x 1.5 cm-es csíkokra.
Az arcunkat bekenjük vazelinnel, így a maszkot kötés után könnyebben letudjuk szedni az arcunkról.
Egy tálkába vizet teszünk, az arcunkat egy kicsit hátrahajtjuk. A gézdarabkákat belemártjuk a vízbe, picit lecsöpögtetjük, és felrakjuk az arcunkra. A következő gipszes gézdarabkát úgy rakjuk, hogy az előzőt mindig fedje úgy 1-2 cm-en.
A gipszes gézdarabkákat úgy tegyük fel, hogy rásimítjuk az arcra. Azért kell rásimítani az arcra a gézdarabkákat, mert a maszk felülete így szép sima lesz, nem fognak látszódni a géz szálacskái.
Attól függően, hogy egész vagy fél (a maszk az orrunk végéig ér)maszkot készítünk rakjuk a gézdarabkákat az arcra. Ha egy réteggel elkészültünk, még rá kell raknunk legalább négy réteget, hogy a maszkunk elég erős legyen.
10 -15 perc alatt fel tudjuk rakni a gézcsíkokat, kb. 10 perc kell a gipsz kötésére. Amíg köt a gipsz, ne beszéljünk és ne mozgassuk az arcunkat. Amikor érezzük a gipsz keményedését, már megtudjuk kopogtatni az arcunkon a maszkot, akkor leszedhetjük magunkról. Kicsit huzogassuk a szemöldökünket, mozgassuk meg az arcizmainkat, így könnyebben "elválik" az arcunktól a maszk.
Levétel után meg kell erősíteni a maszkot. A széleire és a szemnyílásra hajtsunk vizes gipszes gézt elölről a belső felére.
Hagyjuk megszáradni a maszkot. Én egy éjszakán át hagyom, hogy száradjon.
Teljes száradás után a maszkot fessük be egy réteg akrilfestékkel kívül-belül. Utána fessük be színesre. Ha a jelmezünkhöz készítjük, színben harmonizáljon a ruhánkhoz.
A festék száradása után, díszíthetjük csillámporral, flitterrel, straszkővel. Olyan ragasztót válasszunk amivel könnyű bánni. A Müllerben lehet kapni akár csillámporral együtt vékony csőrös hobbiragasztót, amivel csak fel kell kenni a kívánt mintát a maszkra, és már szórhatjuk is a csillámport. Mindig egyféle színű csillámport szórjunk a díszítendő felületre. Ha az egyikkel végeztünk, jöhet a másik színű.
A csillámporozás után ragaszthatunk a maszkra madártollat is.
A szem magasságába fúrjunk hegyes ollóval egy-egy lyukat, ide fűzzük be a kalapgumit, kössünk csomót rá.
A maszkunk elkészült, mehetünk a bálba.....
|